جمع آوری اطلاعات رفتار و پرورش کودکان و نوزادان توسط " ال آی خانوم "

نكات تغذيه‌اي كودكان   

كودك بين4 تا 6 ماهه آماده خوردن انواع مواد غذايي است. بهترين كار براي والدين اين است كه هر دفعه غذايي حاوي يك ماده جديد را به او بدهيد.
از آنجايي كه كودك در اين مرحله طعم شيريني را بهتر حس مي‌كند مي‌توانيد به او ميوه‌هايي مانند هلو و گلابي به شكل پوره و نرم بدهيد.
البته برخي متخصصان هم نظر متفاوتي دارند و توصيه مي‌كنند غذاهاي شيرين و خوش‌طعم را كمتر به كودك دهيد تا به طعم شيريني‌جات و مواد قندي عادت نكند.
البته شما در انتخاب آزاد هستيد فقط بايد توجه داشته باشيد كه از غذاهاي ساده استفاده كنيد.
مي‌توانيد خودتان ميوه‌ها و سبزيجات را بپزيد و به شكل كمپوت يا پوره درآوريد يا از غذاهاي آماده بسته‌بندي و مطمئن استفاده كنيد.
اگر صبح و عصر به فرزندتان كمي فرني مي‌دهيد مي‌توانيد در يكي از اين وعده‌ها مقدار كمي ميوه و در وعده ديگر كمي سبزيجات به او بدهيد.
از آب ميوه هم مي‌توانيد استفاده كنيد، اما از آب ميوه‌هاي پراسيد مانند آب پرتقال يا آب گوجه‌فرنگي صرف‌نظر كنيد.
در ضمن در دادن آبميوه به كودك زياده‌روي نكنيد. آبميوه‌ها پركالري بوده و خوردن يك شيشه آبميوه به طور مرتب موجب اضافه وزن او مي‌شود.
البته شيوه بهتر اين است كه آبميوه را با مقداري آب ساده مخلوط كنيد و به كودك بدهيد. به طور كلي سعي كنيد بيشتر از 120 ميلي‌ليتر در روز به كودك آبميوه ندهيد.
در ضمن بهترين وقت براي دادن غذاهاي جامد به كودك وقتي است كه او گرسنه باشد. البته نه آنقدر گرسنه كه حوصله خوردن مواد غذايي جديد را نداشته باشد.
بهتر است او را روي صندلي غذايش بنشانيد و با استفاده از يك قاشق كوچك با دسته بلند مقدار كمي غذا را در دهانش بگذاريد.
غذا را نوك زبان او نگذاريد بلكه كمي عقب‌تر گذاشته تا راحت‌تر عمل بلعيدن را انجام دهد.
اگر آن را دوست داشته باشد براي قاشق بعدي دهانش را باز مي‌كند.
اگر در چند قاشق اول غذا را از دهان بيرون ريخت تعجب نكنيد زيرا عمل بلعيدن نياز به تمرين دارد.
وقتي فرزندتان بلعيدن را به خوبي ياد گرفته باشد، اما در مواردي غذا را بيرون ريخت شايد به اين معناست كه سير شده. در چنين مواقعي هرگز او را وادار به غذا خوردن نكنيد.
علائم ديگري نيز مانند نق زدن، برگردانيدن سر به طرف ديگر، باز نكردن دهان و بيرون دادن غذا نيز نشان مي‌دهد كه او سير شده و ديگر غذا نمي‌خواهد
+ نوشته شده در  شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:32  توسط ال آی خانوم |